پناهندگی در استرالیا مسئله ای است که بسیاری از افراد ممکن است به دنبال  اقدام از طریق آن باشند. از آنجایی که پناهندگی در استرالیا در بین کشورها شایع است شاید کسانی که می خواهند مهاجرت به استرالیا داشته باشند گمان نمایند که پناهندگی در استرالیا به راحتی صورت می گیرد . افرادی که به شما پیشنهاد مهاجرت از طریق پناهندگی استرالیا را میدهند در قبال جان و مال شما کوچکترین مسئولیت و تعهدی ندارند.

در سال 2020 شرایط پناهندگی در استرالیا چیست؟

هرچند قوانین در رابطه با پذیرش و اسکان پناهجویان قبل از دولت فعلی به تصویب رسیده است ولی اجرای آن به دولت فعلی این کشور سپرده شده ، به این صورت که دولت استرالیا تمام پناهجویانی که به صورت غیر قانونی از طریق دریا قصد ورود به خاک این کشور را داشتند به اردوگاه هایی در جزیره مانوس پاپوآ گینه نو یا کشور کوچک نوارو می فرستد و به هیچ یک از آنها پناهندگی نمی‌دهد.

ولی از طرف دیگر بخشی از سیاست‌های استرالیا در مقابله با ورود پناهجویان به این کشور با اعتراض های زیادی روبرو است . به طوری که به جز سازمان‌ها و نهاد های حقوق بشری، کمیسیون حقوق‌بشر استرالیا نیز خواست تا مراکز نگهداری پناهجویان در جزیره “کریسمس” بسته شود و به بازداشت بدون مدت پناهجویانی که در کمپ‌ها نگهداری می‌شوند هم پایان داده شود. چرا که گفته میشود شرایط پناهجویانی که در این اردوگاهها نگه داری میشوند هر روز وخیم تر و غیر قابل تحمل تر میشود .

تعریف پناهنجو

کسی که به دلیل ترس موجه از اینکه به دلیل نژاد ، مذهب، عقاید سیاسی، ملیت یا عضویت در برخی گرو های اجتماعی و داشتن عقاید سیاسی نحت شکنجه قرار گیرد در خارج از محل سکونت عادی خود به سر می برد و به علت این ترس  نمی خواهد و یا نمی تواند  خود را تحت حمایت آن کشور قراردهد. البته طبق کنوانسیون در شرایطی اشخاص از حقوق پناهندگی برخوردار نخواهند شد که آن موارد عبارتند از:

– اشخاصی  که به صورت  داوطلبانه خود را دوباره  تحت حمایت کشور متبوع خود قرار می دهند .

– در صورتی که شخص تابعیت خود را از دست داده باشد و آن را مجددا تحصیل نماید .

– اشخاصی که تابعیت جدیدی را به دست آورده  و هنچنین  از حمایت کشور و دولت  متبوع جدید برخوردار شده اند.

– به طور داوطلبانه برای سکونت به کشور خود باز گردد .

– اوضاع و احوالی که سبب شده تا شخص  پناهنده شود از بین برود

درخواست پناهندگی استرالیا

اگر میخواهید بعنوان پناهنجو پناهنده استرالیا شوید باید توسط افرادی واجد شرایط (شهروند استرالیا یا نیوزلند یا افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند) یا سازمان های مربوطه تایید شوید و سپس برای تکمیل فرم ویژه پناهندگی اقدام نمایید.

ویزاهای مرتبط با پناهندگی استرالیا

  • پناهندگی ( ساب کلاس 200 ) :  متقاضی می تواند بصورت نامحدود در استرالیا بماند و خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد.
  • برنامه حقوق بشر ( ساب کلاس 201 ) متقاضی می تواند در استرالیا زندگی ( کار و تحصیل ) نماید و اعضای خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد
  • نجات ( ساب کلاس 203 ) متقاضی می تواند در استرالیا زندگی ( کار و تحصیل ) نماید واعضای خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد
  • زنان در معرض خطر ( ساب کلاس 204 ) متقاضی می تواند در استرالیا زندگی ( کار و تحصیل ) نماید واعضای خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد

طبق آمار رسمی ارائه شده از هر 1848 نفری که در بازداشتگاههای مهاجرتی کشور استرالیا هستند حدود 20 درصد ایرانی اند .این نشان میدهد که شهروندان زیادی با رویای مهاجرت به یک کشور ایده آل برای بهبود بخشیدن به سطح زندگی خود این مسیر را انتخاب میکنند . با تمام این اوصاف میتوان راههای بهتری پیدا کرد تا رویای داشتن یک زندگی بهتر با سطح رفاهی بیشتر برای افراد قابل تحقق تر و ملموس تر باشد و ریسک انجامش را تا بیشترین حد پایین آورد .